Her er alle Spellemann-vinnerne

spellemann

spellemann

Årets spellemannspris er over.Årets show gikk av stabelen i Stavangers nye storstue. En litt rufsete start for de nye arrangørene. Her finner du de nominerte og vinnerne. Karin Krogh fikk hedersprisen. Vi gratulerer vinnerne, de nominerte og ønsker lykke til neste år.

Kaizers ble årest spellemann.

Her er alle Spellemann-vinnerne:

ÅRETS SPELLEMANN:

KAIZERS ORCHESTRA (VINNER)

HEDERSPRISEN:

 (VINNER)

ÅRETS HIT:

SIRKUS ELIASSEN & BEN KINX – «Æ VIL BARE DANS» (VINNER)
VAMP – «LITEN FUGGEL»
VINNI – «SOMMERFUGGEL I VINTERLAND»
ADMIRAL P – «KALLENAVN»
DONKEYBOY – «CITY BOY»

ÅRETS NYKOMMER & GRAMOSTIPEND:

LIDOLIDO – «PRETTY GIRLS AND GREYS SWEATERS» (VINNER)
GABRIELLE – «MILDT SAGT»
MOSKUS – «SALMESYKKEL»
FRIDA AMUNDSEN – «SEPTEMBER BLUE»
HIGHASAKITE – «ALL THAT FLOATS WILL RAIN»

ÅRETS INNOVATØR:

DJ BROILER (VINNER)
KAIZERS ORCHESTRA
DONKEYBOY
LIDOLIDO
FRIDA AMUNDSEN

TEKSTFORFATTER:

TØNES – «SÅN AV SALVE» (TEKSTFORFATTER: FRANK TØNNESEN)
FREDRIK WILLIAM OLSEN – «HVER GANG Æ GRÆV» (TEKSTFORFATTER: FREDRIK WILLIAM OLSEN)
KARPE DIEM – «KORS PÅ HALSEN, TI KNIVER I HJERTET OG MOR OG FAR I DØDEN» (TEKSTFORFATTER: MAGDI OMAR YTREEIDE ABDELMAGUID, CHIRAG RASHMIKANT PATEL)
JOHN OLAV NILSEN & GJENGEN – «DEN ENESTE VEIEN UT» (TEKSTFORFATTER: JOHN OLAV NILSEN)
ELLEN SOFIA HOVLAND – «VÆR HER FOR MEG» (TEKSTFORFATTER: ELLEN SOFIE HOVLAND)

POP:

KARPE DIEM – «KORS PÅ HALSEN, TI KNIVER I HJERTET OG MOR OG FAR I DØDEN» (VINNER)
LIDOLIDO – «PRETTY GIRLS AND GREYS SWEATERS»
SUSANNE SUNDFØR – «THE SILICONE VEIL»
I WAS A KING – «YOU LOVE IT HERE»
HANNE KOLSTØ – «FLASHBACK»

ROCK:

TOMMY TOKYO – «AND THE HORSE CAME RIDERLESS» (VINNER)
DEATH BY UNGA BUNGA – «THE KIDS ARE UP TO NO GOOD»
LAST HEAT – «LAST HEAT»
MOTORPSYCHO & STÅLE STORLØKKEN – «THE DEATH DEFYING UNICORN»

JAZZ:

SIDSEL ENDRESEN & STIAN WESTERHUS – «DIDYMOI DREAMS» (VINNER)
MOSKUS – «SALMESYKKEL»
ZANUSSI THIRTEEN – «LIVE»
NENEH CHERRY & THE THING – «THE CHERRY THING»
ELEPHANT9 – «ATLANTIS»

METAL:

NEKROMANTHEON – «RISE, VULCAN SPECTRE» (VINNER)
ENSLAVED – «RIITIIR»
EL CACO – «HATRED, LOVE AND DIAGRAMS»

BLUES:

BILLY T BAND – «MO-BILLY-T» (VINNER)
AMUND MAARUD – «DIRT»
VIDAR BUSK & HIS BUBLE OF TROUBLE – «TROUBLECASTER»

FOLKEMUSIKK/TRADISJONSMUSIKK:

OTTAR KÅSE – «OTTAR KÅSA» (VINNER)
NIKO VALKEAPÄÄ – «GUSTO»
ANNBJØRG LIEN – «KHOOM LOY»

DANSEBAND:

PEGASUS – «FORANDRINGER» (VINNER)
PK & DANSEFOLKET – «SLIK HO ER»
VAGABOND – «2»

BARNEPLATE:

CHRISTINE SANDTORV – «STJERNETELLER – GULLAMANTER» (VINNER)
DIVERSE ARTISTER – «VI HAR DEN ÆRE – EN HYLLEST TIL THORBJØRN EGNER»
RASMUS & VERDENS BESTE BAND – «GUL SNØ»

KLASSISK:

LEIF OVE ANDSNES – «THE BEETHOVEN JOURNEY: PIANO CONCERTOS NOS. 1&3» (VINNER)
VILDE FRANG – «NIELSEN, TCHAIKOVSKY – VIOLIN CONCERTOS»
KÅRE NORDSTOGA – «BACH: CONCERTOS AND CHORALE PRELUDES»
RALPH VAN RAAT/HÅKON AUSTBØ – «MESSIAEN: VISIONS DE L´AMEN/DEBUSSY: EN BLANC ET NOIR»

SAMTID:

ASAMISIMASA – «PRETTY SOUND» (VINNER)
FRODE HALTLI – «ARNE NORDHEIM COMPLETE ACCORDION WORKS»
ROLF BORCH – «INSIDE OUT»

VISE:

TØNES – «SÅN AV SALVE» (VINNER)
HENNING KVITNES – «INGEN TID Å MISTE»
ODD BØRRETZEN & LARS MARTIN MYHRE – «NOEN GANGER ER DET OVER»
KARI BREMNES – «OG SÅ KOM RESTEN AV LIVET»

COUNTRY:

IDA JENSHUS – «SOMEONE TO LOVE» (VINNER)
HELLBILLIES – «HELLBILLIES»
PAAL FLAATA – «WAIT BY THE FIRE»

ÅPEN KLASSE:

FARMERS MARKET – «SLAV TO THE RYTHM» (VINNER)
MARI KVIEN BRUNVOLL – «MARI KVIEN BRUNVOLL»
DANIEL HERSKEDAL/MARIUS NESET- «NECK OF THE WOODS»

ELEKTRONISK MUSIKK:

LINDSTRØM – «SMALHANS» (VINNER)
LINDSTRØM – «SIX CUPS OF REBEL»
MUNGOLIAN JETSET – «MUNGODELICS»

ÅRETS MUSIKKVIDEO:

KAIZERS ORCHESTRA – «BEGRAVELSESPOLKA» (REGISSØR: EIVIND TOLÅS) (VINNER)
MIKHAEL PASKALEV – «I SPY» (REGISSØR: ANDRÈ CHOCRON)
SUSANNE SUNDFØR – «THE SILICONE VEIL» (REGISSØR: LUKE GILFORD)
MADCON FEAT. KAVEH – «SNU DEG RUNDT» (REGISSØR: FREDERIC ESNAULT)
KARPE DIEM – «TOYOTA´N TIL MAGDI» (REGISSØR: KAVAR SINGH)

KOMPONIST:

CIKADA – «EIVIND BUENE: POSSIBLE CITIES/ESSENTIAL LANDSCAPES» (KOMPONIST: EIVIND BUENE) (VINNER)
FARMERS MARKET – «SLAVE TO THE RYTHM» (KOMPONIST: STIAN CARSTENSEN)
ROLF BORCH – «INSIDE OUT» (KOMPONIST: ØRJAN MATRE)
NORDIC VOICES/BERIT OPHEIM VERSTO – «HIMMELKVAD» (KOMPONIST: LASSE THORESEN)
TRONDHEIM SYMFONIORKESTER – «STÅLE KLEIBERG: DAVID AND BATHSHEBA» (KOMPONIST: STÅLE KLEIBERG)